please wait, site is loading

Astro blog

Galaktyka Andromedy (M31) w gwiazdozbiorze Andromedy

Posted on: 20 November 2019 by lukasz.pawel.szczepanski@gmail.com | No Comments

Dawno, dawno temu w odległej galaktyce… – ten początek znanej sagi o rycerzach Jedi może być również dobrą zapowiedzią mojej kolejnej pracy.

 

Zaczynając od końca: mamy na zdjęciu galaktykę – Galaktykę Andromedy, skatalogowaną pod numerem M31 (przy okazji widać dwie galaktyki satelickie, M32 – nachodzi u góry na M31 oraz pośrodku poniżej M110).

 

Jest ona odległa – od Ziemi dzieli ją odległość około 2,52 miliona lat świetlnych.

 

Dawno – odległość ta ściśle wiąże się z czasem, gdyż światło wyemitowane przez tą galaktykę podróżowało do nas przez Kosmos przez około 2,5 miliona lat, a więc obraz który widzicie przedstawia tak naprawdę widok sprzed 2,5 miliona lat temu… ten widok był “aktualny” dawno temu. Jak wygląda ta galaktyka teraz? – tego możemy dowiedzieć się dopiero za kolejne 2,5 miliona lat.

 

Dawniej Galaktyka Andromedy była uznawana za mgławicę, czyli “jedynie” obłok gazu i pyłu (w XVIII wieku – w czasach, kiedy sprzęt optyczny nie był tak dobrej jakości jak dziś). Obecnie wiemy, że Andromeda jest galaktyką, czyli ogromnym skupiskiem gazów, pyłów i gwiazd (jest ich około biliona!) – a to wszystko obraca się wokół centrum, w którym znajdują się najprawdopodobniej dwie czarne dziury.

 

Rozmiary tej Galaktyki na niebie są ogromne – w dobrych warunkach pod ciemnym niebem nieuzbrojonym okiem można dostrzec jedynie jej centralną część, ale gdyby cała była widoczna gołym okiem (tak jak na tym zdjęciu), to Księżyc zmieściłby się w jej “wnętrzu” ponad 5 razy.

 

Galaktyka Andromedy (M31)

 

Informacje techniczne:

– montaż NEQ6 belt mod, Canon EOS 700D mod + Canon EF 200mm f/2.8@4.0, guiding Atik 16IC + TS 60/228,

– łączny czas ekspozycji: 5h 25m (62 x 300s, 15 x 60s).

Leave a Reply